Doprovodné programy nakladatelství Euromedia Group... Průmyslový palác, Výstaviště Praha 7 – Holešovice Pátek 16. května 2014 12.00 – 12.50 Velký sál – Střední hala Petr Zídek: Češi v srdci temnoty...

Celý článek >>>

Do knihoven YA přilétne motýl, jmenuje se YOLI Euromedia Group rozšiřuje svou flotilu nakladatelských značek K aktivním čtenářským skupinám náleží tzv. young adults (YA), „mladí dospělí“ ve věku,...

Celý článek >>>

Jak vystrašit Stephena Kinga (15.1.2014 Mladá fronta... Román Temné kouty od Gillian Flynnové se tváří jako obyčejný satanistický horor, ve skutečnosti má však potenciál srovnatelný se sériemi Larse Keplera nebo...

Celý článek >>>

Děti píší bestsellerovou knihu (Ne)obyčejný kluk... Dětská literární soutěž pro (Ne)obyčejné děti, jíž je regionální Deník mediálním partnerem, postoupila v současné době do další úrovně. Stovky dětí...

Celý článek >>>

Tlumený hlas (28.11.2013 Tvar) Dětství a mládí autorovy matky transformované prostřednictvím ich-formy do vyprávění dětské a dospívající hrdinky. S odstupem téměř půl století to autor...

Celý článek >>>

Gillian Flynnová: Temné kouty

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 10-02-2014

0

Vychází už třetí kniha GILLIAN FLYNNOVÉ,
která uhranula Stephena Kinga i Hollywood

Psychothriller TEMNÉ KOUTY obrací kameny a dívá se, co je pod nimi

Na jaře roku 2013 vydal Knižní klub v rámci Edice Světový bestseller debut americké autorky Gillian Flynnové Ostré předměty (Sharp Objects, 2006). Znepokojivé strašidelné vyprávění o matkách
a dcerách, začínající vraždou školačky, bylo nominováno na Edgar Award za nejlepší debutující román roku. Uhranulo i samotného Stephena Kinga, jenž o knize napsal: „Posledních třicet stran jsem se příšerně bál, ale stejně jsem nedokázal přestat číst. A pak, když jsem zhasnul, ten příběh mi zůstal v hlavě, kroutil se tam a syčel jako had v jeskyni.
Prodej českého překladu u nás tehdy neznámé autorky dosud dosáhl sedmi tisíc výtisků.

V létě vyrukoval Knižní klub s dalším románem Flynnové Zmizelá (Gone Girl, 2012). Příběh manželského páru, v němž se žena v den výročí svatby ztratí, se stal v USA druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (bylo prodáno více než dva miliony výtisků). Navzdory konkurenci zavedených severských kolegů v žánru psychologického thrilleru se touto druhou knihou autorce podařilo přesvědčivě si získat i českého čtenáře. Svědčí o tom dosud prodaných sedmnáct tisíc výtisků.

V lednu tohoto roku se objevila na trhu třetí kniha Flynnové Temné kouty (Dark Places, 2009) v překladu renomovaného Pavla Medka.
Publishers Weekly, americký odborný časopis pro knižní průmysl, vyhlásil dílo nejlepší knihou roku.

Autorka vyrůstala v atmosféře „satanské paniky“

Temné kouty připomínají atmosféru tzv. „satanské paniky“, která v 80. letech minulého století zachvátila Spojené státy. Křesťanští fundamentalisté tehdy za sebenevinnější událostí viděli řádění satanistů a média každé podezření pěkně rozmázla. Rodičům, kteří se koukali na horory, hrozilo, že jim budou odebrány děti. Hudební nahrávky řady muzikantů prý obsahovaly satanistické vzkazy – stačilo je přehrát pozpátku. Autorka Temných koutů v této atmosféře plné podezření vyrůstala.
Říkalo se tehdy, že každý zná někoho, kdo uctívá Satana.“ Dobře si pamatuje například soudní proces s rodinou McMartinových, kteří provozovali školku a byli obviněni z toho, že děti ve své péči sexuálně zneužívají v rámci satanistického rituálu. Kauza se táhla osm let a v té době představovala nejnákladnější trestné řízení v dějinách Spojených států. Nakonec byla rodina všech obvinění zproštěna.

Literární lekce, z níž bychom se měli poučit i v realitě

Mám v sobě zlolajnost, skutečnou jako tělesný orgán. Rozřízněte mi břicho a nejspíš vyklouzne ven, masitá a tmavá, a spadne na podlahu, abyste ji mohli rozšlápnout. Dayové to mají v krvi. Něco se mnou není v pořádku,“ říká o sobě hlavní postava Temných koutů Libby Dayová. Jako sedmiletá přežila brutální vyvraždění své rodiny – matky a dvou sester. Z činu byl tehdy obviněn její patnáctiletý bratr Ben, sama Libby proti němu svědčila. Jenže o čtvrt století později už si tím, co tvrdila u soudu, není tak jistá. Okolnosti ji nutí nahlédnout do temných koutů vlastní minulosti a vytáhnout na světlo pravdu. Příběh nahlížíme ze tří perspektiv. Libby nás provází současností, zatímco o vraždách se dozvídáme od jejího bratra a matky.
Libby odporuje stereotypu malé hrdinky, jakou z ní udělala média. Je zlostná a neurvalá, je to vyděděnec. Žije z peněžních darů lidí, kteří přeživší holčičky litovali. Jenže dávný případ upadá v zapomnění a peníze z fondu docházejí. Libby hrozí, že si na živobytí bude muset vydělávat. Proto s nadějí, že na své tragické minulosti ještě něco vydělá, přijme nabídku výstředního klubu amatérských kriminalistů. Ti se scházejí, aby si povídali o známých vraždách a vyměňovali si suvenýry s nimi spojené. Tento klub je literárním ztvárněním dalšího skutečného fenoménu, který Gillian Flynnovou fascinuje. „Existují celé komunity, které se shlukují kolem známých vražd. Někteří lidé si
k osobám, které v takových vraždách figurovaly, vytvoří silný citový vztah.
Členové klubu mají pro Libby překvapení: jsou přesvědčeni, že její bratr Ben je nevinný a dají jí jasně najevo, že podle nich se podílela na justičním omylu. Následuje řada zvratů, které čtenáře nenechají vydechnout.
Věděla autorka od začátku, jak to s Libby dopadne? „Ne, vůbec,“ přiznává. „Pořád čtu o spisovatelích, kteří přesně vědí, co se stane v té které kapitole, ale já to takhle nemám. Když jsem začínala knihu psát, sama jsem nevěděla, jestli je Ben nevinný, nebo ne!
Názor na Bena i na Libby si každý čtenář musí udělat sám. Jednoho jednoznačného záporáka však román přece jen má – média, která se jako hejno kobylek přesouvají od jedné senzace ke druhé a na ty, co nechají za sebou, neberou žádné ohledy. Historky si přizpůsobí tak, aby pasovaly k nejčerstvějšímu skandálu, jako je tomu i v případě Bena a „satanské paniky“. Flynnová ví, o čem mluví – vždyť pracovala jako novinářka. „V řadě případů se členové rodiny stanou podezřelými jenom proto, že vyšetřování uvízlo na mrtvém bodě a oni jsou na ráně.“ Pro Libby má tahle situace strašlivé následky. Temné kouty jsou literární lekcí, ze které bychom se měli poučit i v realitě.

Ráda obracím kameny a dívám se, co je pod nimi

Flynnová se narodila v roce 1971 v Kansas City v Missouri. Oba rodiče byli učitelé – matka vyučovala literaturu, otec film. Většinu mládí tak strávila s nosem zabořeným v knize a sledováním filmů. Vždycky toužila stát se reportérkou kriminálních případů, a tak vystudovala žurnalistiku. Jenže velice brzy zjistila, že pro svou vysněnou práci nemá předpoklady. „Nebyla jsem dost asertivní, vlastně jsem byla tak trochu slaboch.“ Když v rámci snižování stavů přišla o práci v časopise, do kterého deset let psala o filmech a televizních pořadech, svou vášeň pro krimi a záhady uplatnila v psaní thrillerů. „Ráda obracím kameny a dívám se, co je pod nimi. Mám to prostě v povaze. Proto jsem chtěla být reportérkou, i když jsem se na tu práci nehodila. Chtěla jsem zkoumat, kde se v lidech bere násilí, co je podněcuje k extrémnímu chování a jak takové situace můžou lidi sbližovat.
Všechny tři romány Flynnové dobyly přední příčky žebříčku bestsellerů New York Times – po Ostrých předmětech (2006) a Temných koutech (2009) mu několik týdnů vévodila Zmizelá (2012).
Bývalá novinářka a kritička dnes žije v Chicagu s manželem a synem, její knihy vycházejí ve 42 zemích.

Filmové adaptace s oscarovými hvězdami

První filmové adaptace díla Flynnové, románu Zmizelá (Gone Girl), se ujal hollywoodský veterán David Fincher, režisér kultovních thrillerů Sedm, Úkryt či Muži, kteří nenávidí ženy. Do rolí ústředního manželského páru obsadil Bena Afflecka a Rosamund Pikeovou. Flynnová napsala pro filmovou verzi jiný konec, než je v knize. Jaký, se budou moci čeští diváci přesvědčit letos v říjnu, distributor plánuje premiéru na 9. října.
V USA má letos 1. září premiéru filmová adaptace Temných koutů. Hlavní roli rozporuplné Libby přijala Charlize Theronová, držitelka Oscara za postavu ve snímku Zrůda.

V lednu 2014 napsala česká média o knize Temné kouty

Román Temné kouty od Gillian Flynnové se tváří jako obyčejný satanistický horor, ve skutečnosti má však potenciál srovnatelný se sériemi Larse Keplera nebo Jo Nesboa.“ Klára Kubíčková, MFD

Čtenář si maně vzpomene na klasiku Trumana Capoteho Chladnokrevně
Kateřina Kadlecová, reflex.cz

Gillian Flynnová: Temné kouty
Knižní klub 2014, 329 Kč, počet stran 448
Z anglického originálu Dark Places přeložil Pavel Medek
Vydání první

William Paul Young: Křižovatky

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 05-08-2013

0

6. srpna 2013 vydává Euromedia Group – Knižní klub
KŘIŽOVATKY Williama Paula Younga,
autora kultovního bestselleru Chatrč
(prodáno více než 18 milionů výtisků)

Přeloženo do 35 jazyků
Až si jednoho dne tento příběh přečtete,
nechť je pro vás okénkem k lepšímu pochopení vašeho Boha a vašeho světa!

Liza Marklundová: Exploze

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 02-06-2013

0

ŠVÉDSKÁ KRIMI MÁ JEDINOU KRÁLOVNU – LIZU MARKLUNDOVOU
EXPLOZE – první titul série s reportérkou Annikou Bengtzonovou

Trilogie Milénium švédského novináře Stiega Larssona rozpoutala lavinu severské detektivky, šířící se bleskově Evropou; osudy hackerky Lisabeth Salanderové se staly mezinárodním bestsellerem, adaptovaným skandinávskými i hollywoodskými filmaři. S miliony prodaných výtisků si Larsson právem vysloužil titul „krále švédské krimi.“ Avšak kdo je její královnou?

Královna švédské krimi
„Smíchejte nezávislost a odhodlanost hrdinky románu Petera Høega Cit slečny Smilly pro sníh s bystrostí a upřímností Clarice Starlingové z Mlčení jehňátek a pochopíte, z čeho je stvořena Annika Bengtzonová,“ napsal Daily Express o hrdince kriminálních příběhů spisovatelky a novinářky Lizy Marklundové. Tato Švédka – podobně jako její o osm let starší krajan Larsson – dobyla doslova celý knižní svět: dosud devět titulů série s impulzivní reportérkou Annikou Bengtzonovou vychází ve 30 jazycích, prodalo se více než 13 milionů výtisků a jednotlivé díly sbírají ocenění jak ve Švédsku, tak i v zahraničí.
Jedním z atraktivních rysů Larssonova díla je jeho společenský přesah: autor ve svých thrillerech odhaluje nejen pachatele zločinů, ale i problémy současné švédské společnosti: provázanost podsvětí s politikou či pravicový extremismus. Stejně je tomu i v knihách Lizy Marklundové: autorka „povýšila“ žánr thrilleru a vnesla do něj kritický realismus a feministický akcent. Ve svých knihách poukazuje na problémy, o nichž se veřejně ví, ale nemluví se o nich – např. domácí násilí či jiné formy útlaku, otázky feminismu. Na rozdíl od Larssonovy superschopné hackerky Lisbeth je její novinářka Annika podstatně věrohodnější. Autorka přesvědčivě zachycuje perspektivu ženy reportérky, která musí skloubit práci s mateřstvím.

Od házení klacků pod nohy k Explozi
Marklundovou ke kriminálnímu románu Exploze inspirovala její zkušenost z tvrdého maskulinního prostředí zpravodajského kanálu TV4. Ve skupině vedoucích pracovníků, do níž patřila, byla nejenže jediná žena, ale navíc o deset mladší než ostatní. „V televizi tahali za nitky autoritářští bossové, kteří se rozhodli, že budou moje vedení redakce sabotovat, “ vzpomíná Marklundová. Ani ne po roce podala výpověď, aby se mohla naplno věnovat literární tvorbě. Aby si ulehčila situaci, začala psát o tom, co v té době sama zažívala: jak to vypadalo, když se Annika stala šéfkou. Byla to sice až čtvrtá kniha z plánované série, ale kvůli výše uvedeným obavám a pochybnostem začala právě s ní. Ukázalo se, že to byla správná volba.
Exploze se postupně propracovala na samotný vrchol domácích bestsellerů a vydržela na něm půldruhého roku. Vedení TV4 pak na Vánoce touto knihou obdarovalo všechny zaměstnance redakce zpravodajství. Podle románu byl natočen film a práva na jeho vydání zakoupilo více než 100 zemí.

Exploze
Ve Stockholmu vrcholí příprava letních olympijských her. Stadion, kde se mají odehrávat, však jedné noci vyletí do povětří – a s ním i Christina Furhageová, významná švédská podnikatelka, která stojí v čele Olympijské kanceláře, společnosti zajišťující organizaci her. Policie zahájí intenzivní pátrání po vrahovi. Kde ho ale hledat? Mezi jejími kolegy? Mezi teroristy? Jen vytrvalá, impulzivní reportérka Annika Bengtzonová nachází souvislosti, které ostatní zřejmě nechtějí vidět…
Liza Marklundová: Exploze
Ze švédského originálu Sprängaren přeložil Jaroslav Bojanovský
464 stran, MOC 359 Kč
V edici Světový bestseller vydává Euromedia Group, k.s. – Knižní klub

Ken Follett: Století 2 – Zima světa

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 25-04-2013

0

Strhující historická sága pokračuje
26. dubna 2013 vydává Knižní klub český překlad očekávaného románu Kena Folletta STOLETÍ 2: ZIMA SVĚTA

Pád titánů, první román Kena Folletta z plánované trilogie Století, se stal mezinárodní senzací, nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb.

Česky vyjde svědectví vojáka, který byl při dopadení bin Ládina (11.4.2013 Zpravodajství ČTK)

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 12-04-2013

0

Praha 11. dubna (ČTK) – K druhému výročí dopadení a zabití teroristy Usámy bin Ládina vyjde v polovině dubna český překlad knihy Nelehký den. Operaci vedoucí k zabití teroristy v knize líčí bývalý člen speciální jednotky Matt Bissonnette, knihu ale napsal pod pseudonymem Mark Owen. Popisuje také výcvik, každodenní život a úkoly příslušníků elitních amerických jednotek. Český překlad Stanislava Tumise vydává Knižní klub.

Tajné komando americké námořní pěchoty zabilo bin Ládina 2. května 2011 v pákistánském městě Abbottabádu. Washington krátce nato oznámil, že teroristovo tělo bylo v rámci islámských pohřebních pravidel vhozeno do Arabského moře. Matt Bissonnette armádu v létě roku 2011 opustil. Se psaním mu pomáhal spisovatel Kevin Maurer a kromě jména autora byla změněna i jména všech členů komanda, kteří v ní figurují. Většina zisku z knihy jde na charitu, jež podporuje rodiny členů týmů zvláštních sil amerického námořnictva, kteří zemřeli při výkonu služby.

John Green: Hvězdy nám nepřály

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 27-02-2013

0

Knižní klub vydává 1. března 2013 román amerického spisovatele Johna Greena Hvězdy nám nepřálypříběh, který od čtenáře vyžaduje odvahu

JOHN GREEN: HVĚZDY NAM NEPŘÁLY

Každý z nás jednoho dne zemře. Nakolik si to však uvědomujeme? Téma smrti je pro západní společnost tabu, vytěsňujeme ji, zdráháme se o ní mluvit. Před utrpením, které přináší umírání, stále zavíráme oči. A což teprve jde-li o smrt dítěte nebo mladého člověka.

Umírání teenagerů

Téma konfrontace dítěte se smrtelnou nemocí je v literatuře pro mládež stále vzácné. Své na tomto poli vykonali zejména Švédka Astrid Lindgrenová (Bratři Lví srdce; Mio, můj Mio), Nor Jostein Gaarder (Jako v zrcadle, jen v hádance) a Brit David Almond (Tajemný Skellig). Nyní se k nim směle připojil americký spisovatel John Green.

David Jan Novotný: Gilgul

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 27-02-2013

0

Nový román nositele Literární ceny Knižního klubu

Euromedia Group – Knižní klub Vás zve na
uvedení knihy Davida Jana Novotného Gilgul spojené s autogramiádou
ve středu 3. dubna 2013 v 17 hodin v Paláci knih Luxor, Václavské nám. 41, Praha 1
Pozvání přijal scenárista a spisovatel Marek Epstein

DAVID JAN NOVOTNÝ: GILGUL
V Londýně je zavražděn známý finanční šejdíř. Vrah nechá u těla vzkaz: GAME OWER. Brzy se však ukáže, že došlo k omylu a místo bohatého finančníka byl zabit obyčejný účetní. Gramatický i logický omyl nájemného vraha způsobí vzápětí řadu dalších mordů. Vyšetřování se rozbíhá naplno. „Ostře nabitý příběh“ se z Anglie přesouvá do dalších zemí Evropy i do Čech, odkud tajemný vrah, majitel mnoha pasů a řady jmen, ve skutečnosti pochází. David Jan Novotný je nositel Literární ceny Knižního klubu.
Knižní klub 2013, MOC 299 Kč, počet stran 480

Foto z tiskové konference k uvedení PRVNÍHO ČESKÉHO DIGIROMÁNU Apokalypsa

Přidal: Knižní klub | V kategorii Aktuality ze světa knih, Fotogalerie, Právě vydáváme | 31-01-2013

0

29. ledna 2013 v Hotelu Imperial představili zástupci nakladatelství Euromedia Group a firmy Wooky společný projekt – první český digiromán.
Prvním titulem pro české čtenáře je konspirační román z prostředí Vatikánu, který napsal Mario Giordano, autor populárního televizního seriálu Místo činu. Román Apokalypsa mohou číst a sledovat majitelé tabletů a některých mobilních telefonů, první dvě kapitoly si mohou stáhnout zdarma na www.digiroman.cz. Dalších jedenáct kapitol bude vycházet na pokračování od 8. února každé pondělí a pátek, celý balíček by měl vyjít na necelých 300 korun. Koncem března pak vyjde román i v tištěné podobě.
Podle zástupce firmy Wooky Lukáše Nováka je dnes v České republice kolem tří milionů zařízení, na kterých lze digiromán číst, tedy přístrojů iPhone, iPad a dalších tabletů.

Nacuo Kirino: Zrůda

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 15-06-2012

0

První Japonka nominovaná na prestižní EDGAR ALLAN POE AWARD
Vůdčí osobnost současných japonských detektivních prozaiček
Skandální román – v Americe cenzurován, česky v plném znění

NACUO KIRINO: ZRŮDA
Juriko a Kazue – dvě dívky, které si na střední škole začaly vydělávat prostitucí – byly v průběhu jednoho roku zavražděny stejně brutálním způsobem. Jejich tragický osud líčí a komentuje Juričina o rok starší sestra: rekonstruuje své a Juričino dětství a dospívání, vzpomíná na seznámení se s Kazue a prozkoumává i Juričiny nalezené osobní deníky. Postupně začíná odkrývat souvislosti, které mezi oběma vraždami vyvstávají, „detektivní“ rovina děje však čím dál více ustupuje intimní zpovědi vypravěčky – současně s odhalováním podstaty zločinů odhalí vypravěčka i sebe samu: z jejího popisu událostí a snahy dobrat se motivace jednání Juriko a Kazue a pravdy o jejich smrti začne čím dál více probleskovat obraz vypravěččina myšlení a pocitů, jejího vztahu k rodině a společnosti i jejích názorů na prostituci nezletilých, která je jedním z nejaktuálnějších a nejpalčivějších problémů moderního Japonska. Obraz bolestný, pokřivený, bizarní…
Zrůda je dokonalou psychologickou sondou do duše dnešních japonských žen a zároveň vynikající noir detektivkou.
Knižní klub 2012, MOC 359 Kč, počet stran 544
Z japonského originálu přeložila Anna Křivánková
Odpovědná redaktorka Martina Bekešová
Vydání první

1500 slov den co den (14.6.2012 Literární noviny)

Přidal: Knižní klub | V kategorii Právě vydáváme | 14-06-2012

0

Americký spisovatel Michael Koryta (1982) napsal osm románů, za něž si vysloužil chválu od svých literárních vzorů a kolegů z žánru Stephena Kinga, Deana Koontze či Michaela Connellyho. Tři z nich vyšly díky Knižnímu klubu i česky.
Michael Koryta vystudoval trestní právo na Indiana University. Od roku 2008 píše na plný úvazek. K literatuře měl ale vztah od dětství. V osmi letech si začal dopisovat se svými oblíbenými spisovateli, v šestnácti se rozhodl, že se stane spisovatelem krimi – a krátce nato si sehnal místo asistenta soukromého detektiva, aby pro své psaní nasbíral zkušenosti. Když s krimi románem Dnes večer jsem se rozloučila (česky Knižní klub 2010) vyhrál cenu nakladatelství St. Martin’s Press za nejlepší debut, ještě si nesměl sám kupovat alkohol. Jeho věk byl vždycky nožem o dvou ostřích – jedni jím byli fascinováni, druzí se chovali přezíravě. Sám Koryta si svůj brzký úspěch vysvětluje především tím, že mu několik lidí dalo příležitost se přiučit jejich řemeslu: Šéfredaktor novin, pro které Koryta v začátcích psal, či soukromý detektiv, který tehdy ještě středoškoláka Korytu zaměstnal jako svého asistenta. Jediná zásluha, kterou přičítá sám sobě, je disciplína – psaní věnoval odjakživa mnoho času a sil, a když byl jeho první rukopis odmítnutý, neztrácel čas sebelítostí a pustil se do dalšího.